Ko se odločimo, da se bomo nekoliko bolj resno vrgli v pridelovanje živil, ne glede na to, kaj točno imamo namen proizvajati je to, kako bomo končen produkt predstavili kupcem nekaj, čemur moramo nameniti kar nekaj pozornosti. Če se odločimo, da bomo proizvajali sladke jagode, ki so odlična poslastica v poletnih mesecih, je ključen del prodaje to, da je tudi embalaža za jagode pravilno označena z imenom proizvajalca in da je sama košarica primerna za to, da se v njej nahajajo jagode.
Če je neka embalaža prilagojena temu, da se v njej nahaja okoli 500 gramov jagod, bo ta embalaža za jagode približno take velikosti, da ko v njo pakiramo toliko jagod videti zvrhano polna in s tem privlačna za možnega kupca. Prav tako pa je embalaža za jagode prilagojena tako, da ima na dnu luknjice, ki omogočajo cirkulacijo zraka in to, da se ne nabira odvečna voda, kar pomeni, da embalaža za jagode aktivno sodeluje v tem, da bi živilo ohranili čim dalj časa sveže.
Včasih svežino najbolje ohranja papirnata embalaža za živila
Če bi topel kruh vstavili v plastično vrečko, se ne bi zgodilo prav nič dobrega. Kruh se ne bi imel možnosti pravilno ohlajati in bi zaradi tega dobil neprijetno teksturo in skorjica ne bi prijetno hrustala, ko bi ugriznili v svežo žemljico. Da se temu lahko izognemo obstaja papirnata embalaža za živila, ki poskrbi za to, da živilo lahko diha in s tem, recimo v primeru kruha, lahko ohranimo hrustljavost skorjice, četudi je bil še topel izdelek postavljen v vrečko. Prav tako pa je papirnata embalaža za živila bolj prijazna do okolja, saj jo lahko bolj enostavno predelamo kot tanke plastike, v katere so najpogosteje pakirana živila, ki jih lahko kupimo v dostopnih trgovinah, vendar se moramo zavedati, da je to tako včasih zaradi ohranjanja kvalitete proizvoda.