En izmed večjih posegov, ki ga terja adaptacija mansarde, je toplotna in zvočna izolacija. To velja posebej za primere, če želimo v mansardo preurediti podstrešje, ki ni bilo izdelano za ta namen. Večinoma se podstrešja uporabljajo le za skladiščenje, tako pa seveda niso izdelana s posebno učinkovito izolacijo. Če želimo podstrešje preurediti v bivalni prostor, bo treba poskrbeti za dobro izolacijo.
En izmed potencialnih problemov je ta, da mansarda običajno ne dopušča veliko prostora za vgradnjo novih elementov. Adaptacija mansarde lahko bistveno zmanjša uporabno kvadraturo prostora, čemur se želimo izogniti. V nekaterih primerih to sicer ni problem, recimo če imamo zelo nizko streho, a vsekakor je dobro izkoristiti vsak kotiček. Pomembno je torej, da se izbere prava toplotna in zvočna izolacija. Običajno za to poskrbijo suhomontažne rešitve z vpihovanjem izolacijskega materiala v medzidne prostore.
Hkrati je treba poskrbeti še za to, da so primerno izolirana tudi tla. Pod mansardo so običajno še drugi bivalni prostori, ki jih seveda ne želimo izpostavljati hrupu, ki nastane pri uporabi zgornjih prostorov. Toplotna izolacija v tem primeru ni tako izrazita, je pa nujna zvočna izolacija. Za to se običajno uporabljajo mavčno-kartonske plošče, ki so sicer tudi učinkoviti toplotni izolatorji. Ko poskrbimo za tla, se posvetimo še kritini – v nekaterih primerih bo tudi ta potrebna prilagoditve.
Adaptacija mansarde na srečo ne zahteva posebej kompliciranih posegov glede izolacije. Gre za suhomontažna dela, ki ne posegajo v nosilno konstrukcijo zgradbe – to pomeni, da ni potrebno gradbeno dovoljenje, suhomontažna gradnja pa seveda zagotavlja hitro opravljene in cenovno ugodne postopke.