Dodatno zdravstveno zavarovanje omogoča vsakemu posamezniku brezskrbno uživanje v življenju in njegovih najljubših dejavnostih, ker vam v primeru nezgode nebo potrebno plačati vseh zdravniških storitev in pregledov iz lastnega žepa.
Dodatno zdravstveno zavarovanje je možno skleniti pri različnih zavarovalnicah, ki ponujajo mnogo ugodnosti. Dodatno zdravstveno zavarovanje traja eno leto seveda z možnostjo podaljšanja, če se ne odločite za prekinitev pogodbe in izbiro druge zdravstvene zavarovalnice. Dodatno zdravstveno zavarovanje lahko sklene vsak, ki imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje v Republiki Sloveniji in ima v Sloveniji urejeno državljanstvo. Dodatno zdravstveno zavarovanje lahko sklene vsak oziroma ga lahko sklene takrat, ko mu preneha veljati status študenta, dopolni 26 let, se redno prvič zaposli, ko postane družbenik d.o.o ali pa d.n.o
Čakalna doba za dodatno zdravstveno zavarovanje je tri mesece. V tem obdobju zavarovalnica ne krije zdravstvenih storitev, temveč mora stroške zdravstvenih storitev kriti oseba sama. Čakalna doba se prične z dnem, ko zavarovanec sklene zavarovalno pogodbo in traja tri mesece.
Osnovno zdravstveno zavarovanje
Osnovno zdravstveno zavarovanje je v Republiki Sloveniji po zakonu obvezno, za vsakega državljana Slovenije. Znano pa je tudi pod drugim imenom in to je obvezno zdravstveno zavarovanje.
Osnovno zdravstveno zavarovanje uredite na najbližji izpostavi ZZZS-ja z obrazcem M1. Tako lahko zavarujete tudi svoje družinske člane. Družinski člani, ki so zavarovani po vas niso zavezanci za prispevek. Urejenost vašega osnovnega zdravstvenega zavarovanja lahko preverite na spletni strani ali pa preko mobilnega telefona. Za oba načina boste potrebovali številko, ki se nahaja sprednji strani vaše zdravstvene kartice.
Osnovno zdravstveno zavarovanje se izvaja po zakonu in načelih socialne pravičnosti in solidarnosti. Osnovno zdravstveno zavarovanje omogoča osebam koriščenje zdravstvenih storitev, zdravil, denarnih nadomestil in zdravstvenih pripomočkov. Pravico imajo tudi, če niso zaposleni saj imajo tako urejeno oziroma krito nadomestilo plače med zadržanostjo od dela ter povračilo potnih stroškov, ki se navezujejo na uveljavljanje pravic do zdravstvenih storitev.